O_nas

Dom Tramwajarza

Kontakt:
576 660 101

dt@estrada.poznan.pl

Godziny otwarcia Punktu Informacyjnego
pon. – pt. 10:00 – 18:00
sb. – nd. 11:00 – 19:00

<We_can_help/>

What are you looking for?

Image Alt

KONTAKT

e-mail: dt@estrada.poznan.pl

tel. 576 660 101

ul. Słowackiego 19/21

60-822 Poznań

pon. – pt. 10:00 – 18:00
sb. – nd. 11:00 – 19:00

O_nas

DOM TRAMWAJARZA

W 1927 roku ze składek pracowniczych i przy ich czynnym udziale wybudowano przy ul. Słowackiego słynny Dom Tramwajarza znany również pod nazwą Amarantówka (Amarantową nazwano największą z sal w budynku). Ten wyjątkowy gmach, który trwale zapisał się w pamięci poznaniaków, zaprojektował Adam Ballenstaedt, najsłynniejszy architekt okresu międzywojennego.
Przez lata Amarantówka gościła wiele ważnych osobistości. Znaleźli się wśród nich prezydent Ignacy Mościcki, a także generał Józef Haller, który w Domu Tramwajarza mieszkał przez kilka lat. Odbywały się tu koncerty, wykłady, przyjęcia i wielkie uroczystości nawet na trzysta osób.
Już na początku funkcjonowania „Amarantówki” otwarto na jej terenie przedszkole zakładowe, w późniejszych latach również bibliotekę. Prowadzono tu także kursy robótek ręcznych. Swoje miejsce znalazła też Orkiestra Miasta przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, która przez lata odbywała tu swoje próby i odbywa nadal.
W Domu Amarantowym do 2005 roku znajdowała się Izba Tradycji, gromadząca pamiątki z dziejów przedsiębiorstwa. Jej otwarcie nastąpiło 23 maja 1980 roku. W 2005 roku zbiory Izby Tradycji zostały przeniesione do muzeum zakładowego w budynku byłej podstacji trakcyjnej w zajezdni przy ul. Głogowskiej. Do 2017 roku mieściło się tu kino Amarant, cieszące się w Poznaniu mianem kultowego. Dom Tramwajarza (byłe Centrum Amarant) rozpoczął działalność w strukturach Estrady Poznańskiej z początkiem września 2017 r. Z uwagi na swoje położenie, historyczną funkcję i wcześniejszą specyfikę działań skupia wokół siebie liczne inicjatywy kulturalne oraz prospołeczne, mające lokalny i wspólnotowy charakter.
Obiekt, traktowany przede wszystkim jako tradycyjny dom kultury, od zawsze był miejscem spotkań artystów, mieszkańców Jeżyc, Poznania, przyjezdnych gości, dzieci, młodzieży i seniorów. Społeczne oczekiwania i potrzeby tego miejsca jako istotny ośrodek kultury kojarzony z dzielnicą Jeżyce, naturalnie uwarunkowały jego program, obszary działalności i funkcje, nadając mu miano ośrodka o dużej aktywności senioralnej oraz miejsca prezentującego młodą sztukę eksperymentalną z pola muzyki, tańca czy sztuk wizualnych. Bogactwo kulturalne miejsca wzbogacają istniejące od kilku lat restauracje (obecnie gruzińska Restauracja PAN GAR), realizujące oprócz działalności gastronomicznej bogaty program muzyczny.